Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Wdrożenia systemu ERP – korzyści i zagrożenia

16 sierpnia 2023 Wdrożenia systemu ERP


Wdrożenie systemu ERP może przynieść organizacji wiele korzyści, ale wiąże się również z pewnym ryzykiem. Co warto o nim wiedzieć?

Gdy planuje się wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie, zawsze należy patrzeć na nie dwojako, zarówno pod kątem korzyści, jak i zagrożeń, jakie może ono przynieść dla działalności. Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia w przedsiębiorstwie systemu ERP? Jakie zagrożenia mogą się wówczas pojawić?

Korzyści z wdrożenia systemu ERP – co można zyskać?

Poprzez wdrożenia ERP firma może zyskać wiele korzyści, które wspierają jej działalność. Wśród nich znajdują się w szczególności:

Usprawnione procesy

W pierwszej kolejności systemy ERP integrują różne działy i funkcje, umożliwiając bezproblemowy przepływ danych i usprawnienie procesów biznesowych. Zmniejsza to konieczność prowadzenia ręcznych prac, poprawia wydajność i minimalizuje błędy.

Jedna baza danych

Systemy ERP wykorzystują jedną bazę danych, zapewniając spójność i dokładność w całej firmie. Ułatwia to podejmowanie lepszych decyzji na podstawie aktualnych informacji w czasie rzeczywistym.

Większa skuteczność prowadzonych działań

Również systemy ERP pozwalają na kontrolowanie kluczowych wskaźników wydajności, umożliwiając kierownictwu monitorowanie operacji biznesowych, śledzenie postępów i identyfikowanie obszarów wymagających poprawy.

Optymalizacja zasobów firmowych

ERP pomagają zoptymalizować poziomy zapasów oraz zasobów wykorzystywanych w firmie, śledząc popyt, sprzedaż i poziomy. Zmniejsza to nadmiar zapasów, obniża koszty prowadzenia i minimalizuje braki, a także powoduje, że zasoby wykorzystywane są w optymalny sposób.

Skuteczniejsza analiza danych

Nowoczesne systemy ERP wspierają analizę danych, umożliwiając przedsiębiorcom uzyskanie dokładnych danych dotyczących ich działalności, co z kolei przekłada się na skuteczniejsze podejmowanie decyzji biznesowych.

Modułowa budowa systemów

W miarę rozwoju firmy system ERP można dopasowywać do potrzeb firmy, dlatego też wdrożenia ERP pod tym względem oferują przyszłościowe rozwiązania, które pomagają zarówno mniejszym, jak i większym firmom w różnych branżach.

Ryzyka wdrożenia systemu ERP – na co należy uważać?

Gdy planowane są wdrożenia systemu ERP, należy pamiętać o tym, że mogą one również nieść za sobą pewne niekorzystne wyniki. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy system ERP nie jest poprawnie dobrany lub nie został on prawidłowo wdrożony. Czym może to skutkować?

Skomplikowany proces wdrożenia

Wdrożenia ERP mogą być złożone i wymagają one starannego planowania, dostosowywania i integracji, co może prowadzić do zakłóceń w działaniu firmy i przekroczenia budżetu przeznaczonego na ten cel. Podczas wdrażania mogą wystąpić tymczasowe zakłócenia w operacjach biznesowych, które mogą mieć wpływ na obsługę klienta i przychody.

Wyzwania dotyczące migracji danych

Migracja istniejących danych do nowego systemu może być trudna, na przykład może wtedy dojść do niespójności danych, problemów z formatowaniem i utratą danych.

Problemy wnikające z wyboru dostawcy

Wybór odpowiedniego dostawcy ERP jest niezbędny, aby cały proces okazał się skuteczny. Wybór niedoświadczonego dostawcy może skutkować problemami z wdrożeniem i wsparciem.

Ryzyko związane z bezpieczeństwem

Integracja systemów może powodować luki w zabezpieczeniach, dlatego też firma może być narażona na utratę danych.

Brak zwrotu z inwestycji

W przypadku niewłaściwego zarządzania wdrożenia ERP może nie przynieść oczekiwanego zwrotu z inwestycji z powodu różnych czynników, w tym zakłóceń związanych z wdrożeniem i niepełnego wykorzystania możliwości nowego systemu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja officesystem24.pl

Grupa doświadczonych specjalistów z dziedziny biznesu, finansów i wielu innych, dzieli się profesjonalną wiedzą i praktycznymi poradami, które pomagają przedsiębiorcom i profesjonalistom osiągać sukcesy na każdym etapie ich kariery. Od lat wspieramy naszych czytelników, dostarczając wartościowe treści, które wzbogacają ich umiejętności i wspomagają rozwój zawodowy oraz osobisty.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy studia podyplomowe są dla każdego?
Obsługa celna
Fulfilment

Jesteś zainteresowany reklamą?