officesystem24.pl

Blog tematyczny o firmie, biznesie, finansach i reklamie.

Rozwój osobisty

Wyjaśniamy, jak inwestować w akcje

Wyjaśniamy, jak inwestować w akcje

Dla większości osób rynek akcji to tajemniczy i zamknięty świat. Warto mieć jednak świadomość, że zajęciem dostępnym niemal dla każdego jest inwestowanie w akcje. W tym artykule wyjaśnimy, jak inwestować w akcje, a także podpowiemy, od czego najlepiej zacząć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega gra na giełdzie
  • jak dokonywac zakupu akcji
  • jakie powinnu być pierwsze inwestycje

Gra na giełdzie

Trzeba pamiętać, że z giełdową spekulacją nieodłącznie związana jest możliwość utraty pieniędzy. Warto to sobie uświadomić już na samym początku, żeby nie być później zaskoczonym. Trzeba dodać, że dla rynku kapitałowego pojęcie „gra na giełdzie” jest bardzo krzywdzące. Należy pamiętać, że giełda nie jest kasynem. Gdy wchodzisz do kasyna to grasz przeciwko właścicielowi, a prawdopodobieństwo wygranej jest z reguły niskie. Jeśli chodzi o giełdę, to nowy kapitał cały czas dopływa. Nie chodzi tu tylko o nowych inwestorów, ale również dywidendy wypłacane przez notowane spółki. Giełda papierów wartościowych to miejsce, gdzie spotykają się instytucje oraz ludzie, którzy chcą kupić lub sprzedać akcje oraz inne papiery wartościowe.

Jak inwestwać w akcje – zakup

Ludzie, którzy kupują i sprzedają papiery wartościowe to inwestorzy. Musisz założyć rachunek inwestycyjny w licencjonowanym przez KNF domu maklerskim, jeśli chcesz kupować akcje na giełdzie. Niezbędnym pośrednikiem między inwestorami jest dom maklerski, ponieważ bezpośrednio na GPW nie da się kupić akcji. Właśnie dlatego bardzo ważną rolę odgrywa wybór domu maklerskiego. Rachunek inwestycyjny służy do przechowywania oraz obracania papierami wartościowymi. Bezpośrednio w punkcie obsługi klienta można podpisać umowę o prowadzenie rachunku maklerskiego. Można też złożyć wniosek przez internet i wtedy kurier dostarczy umowę do podpisania. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ można otworzyć rachunek inwestycyjny bez wychodzenia z domu. Umowa z domem maklerskim przypomina trochę umowę o prowadzenie rachunku bankowego i nie jest skomplikowana.

jak inwestować w akcje

Jak inwestować w akcje – pierwsze inwestycje

Musisz mieć ukończone 18 lat, żeby założyć rachunek inwestycyjny i zacząć inwestować na giełdzie. Przed podpisaniem umowy musisz jeszcze wypełnić unijny formularz MFID. Jest to potrzebne, żeby sprawdzić twoją wiedzę dotyczącą inwestowania. Warto mieć na uwadze, że obecnie w Polsce działa blisko 50 domów maklerskich, które są licencjonowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Niestety nie wszystkie obsługują klientów indywidualnych. Dość podobna jest oferta domów maklerskich, a prowadzenie rachunku jest zazwyczaj bezpłatne. W każdej chwili możesz rozwiązać umowę z biurem maklerskim, jeśli zachowasz termin wypowiedzenia przewidziany w umowie. Jeśli chodzi o liczbę posiadanych rachunków u różnych brokerów to nie ma żadnych ograniczeń. Oznacza to, że jednocześnie możesz korzystać z usług nawet kilkunastu domów maklerskich. Po założeniu rachunku możesz od razu wpłacić na niego pieniądze. Na początku inwestowania nie powinno się przeznaczać zbyt dużych pieniędzy na kupno akcji. Niestety bez doświadczenia strat nie da się nauczyć zarabiania na giełdzie. Warto podkreślić, że nieodzownym elementem procesu inwestowania są same straty. Każdy inwestor tego doświadcza i trzeba się z tym pogodzić.

Udostępnij