Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Pożyczka hipoteczna – co warto o niej wiedzieć?

14 lutego 2023 Pożyczka hipoteczna

Kiedy warto pomyśleć o wzięciu pożyczki hipotecznej i kto może ją zaciągnąć? Czym się różni od kredytu hipotecznego? Jak obliczyć ratę pożyczki i sprawdzić, czy możesz ją dostać? W poniższym tekście odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tej wy-godnej formy finansowania.

Kiedy warto wziąć pożyczkę hipoteczną?

Generalny remont mieszkania, domek letniskowy, zakup działki pod budowę domu czy nabycie pachnącego nowością lśniącego auta to tylko kilka przykładów rzeczy, które możesz sfinansować ze środków uzyskanych w ramach pożyczki hipotecznej. Wypłacone z niej pieniądze mogą, ale nie muszą być przeznaczone na cele mieszkaniowe. Oznacza to, że możesz nimi dowolnie dysponować i kupić to, czego potrzebujesz.

O pożyczce hipotecznej warto też pomyśleć, jeśli szukasz relatywnie taniej formy finansowania nowej inwestycji. Możesz w ten sposób uzyskać znaczne środki, rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Dobrze zainwestowane, mogą przynieść Ci jeszcze więcej korzyści. Świetnym przykładem jest tu działka budowlana, która w ciągu kilku lat może być warta dwa lub nawet trzy razy więcej.

Pożyczka hipoteczna – kto może ją wziąć?

Aby otrzymać pożyczkę hipoteczną, musisz być osobą pełnoletnią z pełną zdolnością do czynności prawnych. Konieczne będzie też udokumentowanie dochodów i zbadanie zdolności kredytowej (więcej o tym poniżej). Z tym związany jest również maksymalny wiek osoby, której udziela się pożyczki. Instytucja finansowa musi mieć pewność, że będziesz w stanie spłacić swoje zobowiązania. Z tego powodu górną granicę wieku pożyczkobiorców uzależnia się często od tablic średniego dalszego trwania życia, prowadzonych przez ZUS.

Jednak najważniejszym elementem całej układanki jest akt własności nieruchomości. Pożyczkę hipoteczną może bowiem zaciągnąć jedynie właściciel domu lub mieszkania dysponujący odpowiednim dokumentem. Nie ma przy tym znaczenia, czy należy do Ciebie cała nieruchomość, czy tylko jej ułamkowa część. Posiadanie tytułu własności np. połowy domu nie odbiera Ci możliwości wzięcia pożyczki, choć ma to oczywiście wpływ na wysokość możliwej do uzyskania kwoty.

Pożyczka hipoteczna – kalkulator zdolności kredytowej

Chcesz sprawdzić, jaką kwotę możesz otrzymać w ramach pożyczki hipotecznej? Pomoże Ci w tym proste narzędzie online – kalkulator zdolności kredytowej. Aby z niego skorzystać, wypełnij kilka podstawowych pól dotyczących warunków pożyczki i Twoich dochodów:

  • oczekiwany czas spłaty,
  • wysokość oprocentowania,
  • typ rat (równe, malejące),
  • suma innych zobowiązań (karty kredytowe, kredyty, pożyczki gotówkowe),
  • informacje o dochodach i osobach na Twoim utrzymaniu.

Po ekspresowym obliczeniu narzędzie wyświetli wstępną ocenę Twojej zdolności kredytowej i przewidywaną maksymalną kwotę pożyczki hipotecznej. Poznasz też szacunkową wysokość raty, którą co miesiąc będziesz zobowiązany uiszczać na konto pożyczkodawcy.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Czym się różni pożyczka hipoteczna od kredytu mieszkaniowego? Po pierwsze może być udzielona na dowolny cel, również zupełnie niezwiązany z nieruchomością – ani tą zastawianą, ani żadną inną. W przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem zawsze będzie kredytowana nieruchomość, a cel wyłącznie mieszkaniowy, dotyczący tego konkretnego mieszkania lub domu. To najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma produktami finansowymi.

Druga kwestia dotyczy maksymalnej kwoty, jaką możesz uzyskać. W przypadku pożyczki hipotecznej będzie to zwykle od 50 do 70% wartości nieruchomości, a przy kredycie suma ta może być nieco wyższa.

Istotne jest również to, że w świetle prawa, kredyt hipoteczny może Ci przyznać wyłącznie bank. O pożyczkę możesz się ubiegać zarówno w banku, jak i w pozabankowych instytucjach finansowych. Zważywszy na fakt większej konkurencji na rynku, możesz tu liczyć na szerszy wybór i lepszą ofertę.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródło:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/pozyczka-hipoteczna-a-kredyt-hipoteczny,114,0,1775986

Materiał zewnętrzny

Redakcja officesystem24.pl

Grupa doświadczonych specjalistów z dziedziny biznesu, finansów i wielu innych, dzieli się profesjonalną wiedzą i praktycznymi poradami, które pomagają przedsiębiorcom i profesjonalistom osiągać sukcesy na każdym etapie ich kariery. Od lat wspieramy naszych czytelników, dostarczając wartościowe treści, które wzbogacają ich umiejętności i wspomagają rozwój zawodowy oraz osobisty.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

srebra
Pożyczka hipoteczna
dofinansowanie dla studentów

Jesteś zainteresowany reklamą?