Strona główna
Firma
Tutaj jesteś

Jak założyć konto dla firm?

18 stycznia 2023 konto dla firm


W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się konto dla firm. Decyzja o założeniu firmowego konta bankowego jest jednym z dylematów przedsiębiorcy przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Początkujący właściciele biznesów czasami ze względu na oszczędności nie otwierają kolejnego rachunku. W tym artykule wyjaśnimy, jakie korzyści oferują konta firmowe, a także podpowiemy, jak je założyć. Żeby móc legalnie zarejestrować nowopowstałą firmę to trzeba posiadać jakikolwiek rachunek bankowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak założyć konto dla firm
  • jak otworzyć rachunek
  • jakie są zalety posiadanie konta dla firm

Konto dla firm – jak założyć?

Podczas składania wniosku do CEIDG przedsiębiorca musi podać numer prywatnego konta bankowego. Możliwość otwarcia specjalnego konta firmowego istnieje po zarejestrowaniu działalności. Warto mieć świadomość, ze takie konto jest wykorzystywane do wszelkich operacji dotyczących biznesu. Przepisy polskiego prawa nie nakazują przedsiębiorcom posiadania specjalnego rachunku firmowego. Tak naprawdę konto prywatne wystarczy do wykonywania operacji pieniężnych. Trzeba pamiętać, że przedsiębiorca musi założyć odrębny rachunek dla swojej firmy, jeśli wysokość transakcji przekracza kwotę 15 000 euro. Ciężko jednak na podstawie przepisów stwierdzić, czy ma to być kolejne konto osobiste, czy konto firmowe. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zakładają firmę szukają oszczędności wszędzie.

Otwarcie rachunku

Otworzenie nowego rachunku bankowego generuje kolejne koszty, których nie musisz wcale ponosić. Właśnie dlatego dosyć kusząco brzmi możliwość pozostania przy swoim rachunku prywatnym. Żeby założyć konto firmowe trzeba udać się do Urzędu Gminy, żeby zmienić numer konta bankowego założonej działalności. Z pewnością bardzo dużo porządku w prowadzeniu działalności gospodarczej wprowadza rachunek firmowy. Ryzyko wykrycia nieprawidłowości przez urząd skarbowy przy wykonanych transakcjach jest również mniejsze. Prywatny rachunek bankowy powinien zupełnie wystarczyć, jeśli masz zamiar zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak w niektórych przypadkach dla właściciela działalności gospodarczej bezpieczniejsze może być konto firmowe. Łatwe rozdzielenie pieniędzy firmowych od prywatnych jest główną zaletą prowadzenia osobnego konta firmowego i prywatnego. Taki podział finansów umożliwia przede wszystkim kontrolowanie budżetu. Ułatwi to również rozliczenie oraz prowadzenie księgowości.

konto dla firm

Konto dla firm – zalety posiadania

Można śmiało powiedzieć, że w momencie starania się o kredyt firmowy sporym atutem dla przedsiębiorcy jest prowadzenie konta firmowego. Przedstawienie wyciągów z konta firmowego jest wymagane w większości banków do uzyskania kredytu. Transakcje muszą dotyczyć prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku kontroli skarbowej problemem może być posiadanie jednego rachunku do rozliczeń prywatnych i firmowych. W takiej sytuacji urzędnicy mają wgląd zarówno w transakcje osobiste, jak i firmowe. Jeśli prowadzisz oddzielny rachunek firmowy to możesz oszczędzić sobie wielu niepotrzebnych wyjaśnień. Wybór bezpłatnych kont firmowych jest bardzo duży, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie.

Redakcja officesystem24.pl

Grupa doświadczonych specjalistów z dziedziny biznesu, finansów i wielu innych, dzieli się profesjonalną wiedzą i praktycznymi poradami, które pomagają przedsiębiorcom i profesjonalistom osiągać sukcesy na każdym etapie ich kariery. Od lat wspieramy naszych czytelników, dostarczając wartościowe treści, które wzbogacają ich umiejętności i wspomagają rozwój zawodowy oraz osobisty.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zarządzać finansami firm
Dlaczego warto zadbać o ergonomię w miejscu pracy
Jak zarządzać ryzykiem w biznesie

Jesteś zainteresowany reklamą?