officesystem24.pl

Blog tematyczny o firmie, biznesie, finansach i reklamie.

Biznes

Import towarów z Chin? Najlepiej z pośrednikiem

Import towarów z Chin? Najlepiej z pośrednikiem

Import towaru z Chin może być bardzo opłacalnym zajęciem, ale trzeba mieć wiedzę, doświadczenie, kontakty. Nic więc dziwnego, że początkujący importerzy mają utrudnione zadanie. Nierzadko trafiają na swojej drodze na oszustów. Może dojść do mniejszych lub większych strat finansowych. Istnieje wiele problemów i pułapek, które czekają na inwestorów zagranicznych. Mogą mieć one postać towaru niezgodnego z opisem, nieważnego certyfikatu jakości, zmienienia warunków zlecenia po wpłacie zaliczki. Najlepiej wobec tego zdecydować się na import towaru z Chin z pośrednikiem.

Czy import towarów z Chin z pośrednikiem to dobry pomysł?

Import towarów z Chin staje się od razu łatwiejszy i bezpieczniejszy, jeśli podpisze się umowę z polskim pośrednikiem. Jeżeli wystąpią jakieś problemy, nie trzeba się niczym martwić. Zawsze można pociągnąć do odpowiedzialności polski podmiot i uzyskać należne odszkodowanie. Nie jest dobrym pomysłem podpisywanie umowy bezpośrednio z chińską firmą. Jeśli z jakichś powodów nie wywiąże się ona z zapisów widniejących w umowie, to niestety możliwości importera są zerowe. W przypadku kwot poniżej 100 000 zł nawet pracownicy ambasady odmówią pomocy.

Warto wobec tego współpracować z pośrednikiem, aby móc spać spokojnie i uchronić się przed oszustami. Przebywa on lub jego pracownicy na miejscu i zajmuje się niezbędnymi formalnościami. Dopilnuje każdego szczegółu. Pośrednik podpisuje umowę z chińską fabryką. Odpowiada także za wysłanie towaru do Polski i sprzedaż w Europie. Pośrednicy znają branżę, mówią po chińsku, są w stałym kontakcie z fabrykami, mają znajomości.

Warto też wiedzieć, że chińska mentalność jest inna niż polska. Początkujący importerzy nie znają wielu niuansów. Chińczycy lepiej traktują pośredników, bo liczą na więcej klientów. Można spodziewać się tego, że zostanie wynegocjowana atrakcyjna cena. Zagraniczni kontrahenci zwykle mogą o tym wyłącznie pomarzyć.

Co przemawia za podpisaniem umowy z pośrednikiem?

Jeżeli ktoś decyduje się na import towaru z Chin, chce zaoszczędzić czas i pieniądze, to warto zdecydować się na skorzystanie z usług pośrednika. Jest to osoba mająca doświadczenie w przeprowadzaniu negocjacji z Chińczykami. Wie, jak obniżyć cenę. Chińskie firmy wolą współpracować ze sprawdzonymi kontrahentami. Są sceptycznie nastawione na nowych klientów, których nie znają. Trzeba też pamiętać o tym, że pośrednik mieszkający w Chinach zna doskonale jego niuanse. Pozwala to uchronić się przed wieloma negatywnymi konsekwencjami.

Pośrednicy mają również dojście do lepszych fabryk i tańszych producentów. Zaoszczędzić można także na transporcie towarów do Polski. Wielu pośredników nie pobiera nawet dodatkowej prowizji. Można liczyć na fachowe doradztwo, profesjonalną pomoc. Wszystko to sprawia, że import towarów z Chin jest bezpieczniejszy. Pośrednik gwarantuje dotarcie zamówionych produktów do miejsca docelowego. Zostaną one także oclone na miejscu. Pozostaje wobec tego znalezienie rzetelnego pośrednika i podpisanie z nim korzystnej dla siebie umowy.

Artykuł powstał we współpracy z krakowską firmą Discolm https://www.discolm.pl/

Udostępnij