Strona główna
Firma
Tutaj jesteś

Jakie zalety ma dofinansowanie na start firmy?

22 października 2022 dofinansowanie na start firmy


W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się dofinansowanie na start firmy. Jest to świetna opcja dla osób, które planują zostać przedsiębiorcami. Dzięki dotacjom założenie działalności gospodarczej jest zdecydowanie łatwiejsze. Nie wszyscy mają wystarczająco dużo środków własnych, żeby kupić sprzęt i niezbędne produkty do przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnimy, jak uzyskać dofinansowanie na start firmy, a także wymienimy najważniejsze zalety takiego rozwiązania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie znaczenie ma dofinasowanie na początu działalności
  • jak wykorzystać dotacje
  • w jaki sposó złożyć wniosek

Na początek dofinansowanie na start firmy

Osoby bezrobotne mogą się zgłosić do urzędu pracy i złożyć wniosek o dotację. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wkład własny nie zawsze jest potrzebny. Oczywiście lepiej wnieść przynajmniej symboliczną kwotę, żeby zostać lepiej ocenionym przez urzędników. W poszczególnych placówkach administracyjnych warunki przyznawania dotacji mogą się od siebie różnić, ponieważ każdy urząd pracy posiada swój wewnętrzny regulamin. Jednak pozytywne rozpatrzenie wniosku to dopiero początek drogi. Później trzeba oczekiwać na podpisanie umowy z poręczycielami oraz właściwym urzędem. W trakcie weryfikacji mogą się okazać przydatne dokumenty załączone dodatkowo, czyli zaświadczenia, uprawnienia oraz certyfikaty. Należy pamiętać, że każdy urząd pracy ma ściśle określony budżet na dotacje. Powszechnie przyjmuje się, że sześciokrotność uśrednionego wynagrodzenia z sektora przedsiębiorstw jest maksymalną kwotą dotacji.

dofinansowanie na start firmy

Wykorzystanie dotacji

Dotację trzeba wykorzystać zgodnie z wymogami, które wynikają z wniosku. Koniecznością zwrotu całej kwoty wraz z ustawowymi odsetkami skutkuje niedotrzymanie warunków umowy zawartej z urzędem pracy. Większość urzędów pracy nie wymaga na szczęście wniesienia wkładu własnego. Czasami jednak urzędy podają rekomendowany pułap procentowy wkładu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie tylko pieniądze mogą być wkładem własnym. Mogą to być również użytkowe przedmioty, które są niezbędna dla prawidłowego działania przedsiębiorstwa, czyli komputer, drukarka oraz telefon. Urząd wtedy ma pewność, że właściciel firmy wie, w którym kierunku chce podążać. Zasada jest taka, że w ciągu 30 dni od daty uzyskania dofinansowania, trzeba wydać pełną kwotę wsparcia. Gdyby pierwsze miesiące działalności okazały się trudne to bardzo wygodnym zabezpieczeniem jest wkład własny.

Złożenie wniosku

Kluczowym elementem w trakcie składania wniosku o dofinansowanie jest fachowo wykonany biznesplan. Ciekawą formą wsparcia są również dotacje unijne na rozpoczęcie działalności. Jest to pomoc skierowana przede wszystkim do ludzi młodych, którzy mają konkretny i ciekawy pomysł na biznes. Należy pamiętać, że Fundusze Europejskie to środki bezzwrotne, których celem jest rozwój przedsiębiorstw lokalnych. Nawet 40 000 złotych mogą wynosić dotacje z UE na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Jednak nie dla wszystkich możliwe jest uzyskanie środków z Unii Europejskiej. Wniosek mogą złożyć osoby, które nie ukończyły 30 roku życia i nie studiują, ani nie pracują. Osobnej analizie poddawana jest oczywiście każda sytuacja. Osoby, które ukończyły 30 rok życia mogą złożyć wniosek, jeśli nie są aktywne zawodowo.

Redakcja officesystem24.pl

Grupa doświadczonych specjalistów z dziedziny biznesu, finansów i wielu innych, dzieli się profesjonalną wiedzą i praktycznymi poradami, które pomagają przedsiębiorcom i profesjonalistom osiągać sukcesy na każdym etapie ich kariery. Od lat wspieramy naszych czytelników, dostarczając wartościowe treści, które wzbogacają ich umiejętności i wspomagają rozwój zawodowy oraz osobisty.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zarządzać finansami firm
Dlaczego warto zadbać o ergonomię w miejscu pracy
Jak zarządzać ryzykiem w biznesie

Jesteś zainteresowany reklamą?